Ana Sayfa Kadın Saray Güven’in katiline sadece 12 yıl hapis

Saray Güven’in katiline sadece 12 yıl hapis

Saray Güven’in katili son kez hakim karşısına çıktı. Tandoğan, ‘plansız öldürme’ suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezayı yetersiz bulan müdahil avukatları, davayı bir üst mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

Saray Güven’in katiline sadece 12 yıl hapis
Saray Güven’in katiline sadece 12 yıl hapis

Saray Güven’i katlettiğini aylar sonra itiraf eden Hayrettin Tandoğan’ın karar duruşması görüldü.

Önceki gün Darmstadt Yerel Mahkemesi’nde görülen duruşmada müdahil avukatları, katilin cinayeti planlı işlediğine dair hazırladığı dilekçeyi mahkemeye sundu. Savcılığın ilk iddianamesinde yer alan ilaçla etkisiz hale getirme ve tecavüz de yok sayıldı.
Saray Güven’in ablası Leyla Akyıldız da ikinci kez tanık sıfatıyla ifade verdi.

Savcı Nico Kalp, katilin şuuru yerinde olarak Saray Güven’e Klozapin ilacı içirip ormanda öldürmek suretiyle cinayeti planlı işlediğini, dolandırıcılık ve yalancılık suçlarının sabit olduğunu belirterek, Tandoğan’ın 12 yılla cezalandırılmasını talep etti.

Ömür boyu hapis talebi
Ardından savunma yapan müdahil avukatlar, iftirayla suçu eşinin üzerine atmaya çalışmaktan, başka kadınlarla da ‘eğlenme’ amaçlı ilişkilenip şantaj yapmaktan ve planlı cinayet işlemekten ötürü, katilin ömür boyu hapis cezaya çarptırılmasını talep etti.
Katilin savunmasını yapan avukatlara verilen söz hakkından sonra mahkeme heyeti gerekçeli kararını açıkladı.

‘Plansız öldürme’den 12 yıl
Mahkeme heyeti başkanı hakim Wolker Wagner sunduğu gerekçeli kararında Tandoğan’ın kişilik bozukluğu olduğunu belirterek, elde edilen delillerin, katilin Saray Güven’le yaptığı görüşme ve son iki gün içinde whatsapp üzeri yapılan yazışmaların, cinayeti ‘planlayarak işlemediğini’ gösterdiğini ifade etti.

Hakim, yazışmalarda Saray Güven’in kendisini katleden Tandoğan’a son ana kadar da güvendiğini, olaydan bir gün öncesine kadar da sevgi ifade eden sözler sarf edildiği için tecavüzün de söz konusu olmadığını, dolayısıyla cinayetin önceden planlanmadığını ileri sürdü. Katilin ciddi boyutlarda kişilik bozukluğu, dengesizlik ve psikolojik travmaları olduğunu, Saray’ı zehirleyip ölmesini beklemesi durumunun da mümkün görünmediğini, farklı ilaçlarının yan etkilerinin olabileceği ama öldürme amaçlı ihtiyaç duyulabilecek bir yöntem olmadığına kanaat getirdiklerini söyleyen yapan mahkeme başkanı, temyiz yolu açık olmak üzere Hayrettin Tandoğan’ı 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.
Duruşmayı izleyen katılımcıların karara tepki göstermesi üzerine salon bölümüne polis takviyesi yapıldı.

Dava üst mahkemeye taşınacak
Cezayı az bulan müdahil avukatları, dava sonucunu bir üst mahkemeye taşıyacaklarını belirterek, bir insanı planlayarak öldürmenin karşılığının 12 yıl olmaması gerektiğine dikkat çekti.  

Kaynak: Y.ÖZGÜR POLİTİKA/DARMSTADT