Ana Sayfa Avrupa “Sarı Yelekliler”in eylemleri sürüyor: Bir Partizan okuru gaz fişeğiyle yaralandı

“Sarı Yelekliler”in eylemleri sürüyor: Bir Partizan okuru gaz fişeğiyle yaralandı

Fransa’da başkent Paris başta olmak üzere akaryakıt zamlarına dönük tepkiler 2 haftadır devam ediyor.

“Sarı Yelekliler”in eylemleri sürüyor: Bir Partizan okuru gaz fişeğiyle yaralandı
“Sarı Yelekliler”in eylemleri sürüyor: Bir Partizan okuru gaz fişeğiyle yaralandı

‘Sarı yelekliler’ olarak bilinen Fransızlar, başkent Paris ve diğer birçok kentte eylemler düzenledi. Polis, eylemlere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile saldırdı. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Paris’teki ey-leme 5 bin 500 eylemcinin katıldığını açıkladı. Eylemde en az 224 kişi gözaltına alındı, 14’ü polis olmak üzere 92 kişi yaralandı. Düzenlenen eylemlere katılan Partizan okurlarından birisi gaz fişeğiyle yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.

Fransa’da, akaryakıt zamları ülke genelinde protesto edilirken, başkent Paris’teki Champs-Elysees Cad-desi çevresinde toplanan ‘sarı yelekliler’e polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla saldırdı.

POLİS SALDIRISININ ARDINDAN ÇATIŞMALAR YAŞANDI

İki haftadır hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto eden ve sarı yelekliler adı altında örgütle-nen halk, bugün başta başkent Paris’te olmak üzere birçok kentte gösteri düzenliyor.

Binlerce kişi, sabahın erken saatlerinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Paris’in ünlü Champs-Elysees Caddesi çevresinde toplandı. Polis, Champs-Elysees Caddesi’ne girmelerine izin vermediği sarı yeleklilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile saldırdı.

Saldırı üzerine Paris’in caddelerinde çatışmalar yaşandı. Paris sokaklarında ayrıca sık aralıklarla ses bombaları patladı. Protesto nedeniyle çevredeki çok sayıda cadde trafiğe kapatıldı ve metro seferleri durduruldu.