Ana Sayfa Haberler Sendikalardan çağrı: “İşçi ve emekçiler 1 Mayıs`ta Alanlara!”

Sendikalardan çağrı: “İşçi ve emekçiler 1 Mayıs`ta Alanlara!”

İSTANBUL: Avcılar Eğitim-Sen’de bir araya gelen sendikalar 1 Mayıs ile ilgili basın açıklaması düzenlediler.

Sendikalar, “Emek Mücadelesinde Birlikte Daha Güçlüyüz” şiarıyla 1 Mayıs’ta alanlarda olma çağrısı yaptılar. DERİTEKS Avrupa Yakası Temsilciliği, Gıda-İş, Cam-Seramik-İş, Liman-İş, Eğitim-Sen 7 No’lu Şube, Belediye-İş 2 No’lu Şube, TÜMBELSEN 1 No’lu Şube, Dev-Yapı-İş ve Emekli-Sen’in aralarında olduğu sendikalar adına açıklamayı  Eğitim-Sen 7 No’lu Şube Başkanı Özlem Tolu okudu.

Tolu, 1 Mayıs’a giderken emekçilere yönelik hak gasplarının ve sömürünün OHAL ile birlikte katmerleşerek devam ettiğini vurgulayarak bir arada olmanın öneminin altını çizdi.

Basın açıklamasında; İş cinayetlerine, sendikal örgütlülüğe saldırılara, özelleştirmelere, taşeronlaştırmalara, göçmen işçilerin çalışma ve yaşam koşullarına ve OHAL’le artan baskıya karşı 1 Mayıs’ta alanlarda olma çağrısı yapıldı.

Tolu, “İşçi ve emekçileri de iş cinayetlerine, düşük ücretlerle çalıştırılmaya, KHK’larla işten atılmalara ve OHAL’e karşı, insanca yaşam, insanca çalışma ve ücret için birleşmeye, demokrasi ve sendikal hakların haykırılması için 1 Mayıs’ta alanlarda birlik olmaya çağırıyoruz. 1 Mayıs’ta alanlarda yerimizi alacağımızı ifade ediyor, bir araya gelen sendikalar olarak 1 Mayıs hazırlıkları kapsamında yürüteceğimiz çalışmalarımıza ve etkinliklerimize de işçi ve emekçileri katılmaya çağırıyoruz” diye belirtti.

Tolu’nun ardından söz alan DERİTEKS Avrupa Yakası temsilcisi Veysel Arslan; Parçalı ve dağınık haldeki emek örgütlerinin bir arada olmasının önemli olduğunu ifade ederek bu durumdan en mustarip olanların da yine işçiler olduğunu belirtti. Böylesi bir araya gelişlerin çok anlam ifade ettiğini vurgulayan Arslan alanlarda olma çağrısını yineledi.