Ana Sayfa Emeğin Gündemi Türkiye ekonomisi 2019’da küçülecek

Türkiye ekonomisi 2019’da küçülecek

AKP `nin 16 yıllık iktidarı döneminde son aylarda en belirgin şekilde ekonomi kriz sinyalleri veriyor. Son aylarda Türkiye`de döviz kurlarında hızlı bir artış yaşanırken Türkiye ekonomisinin 2019’da küçüleceğine dair endişeler artıyor. Ekonomi uzmanlarına göre, ekonomideki durgunluğun en büyük faturası küçük şirketlere çıkacak.

2019’da küçülme riski artıyor

Geçen yıl 850 milyar dolarlık milli gelire ulaşarak dünyanın 17’nci büyük ekonomisi arasında gözüken Türkiye’deki şirket sayısı 3,5 milyon civarında. Bu şirketlerin yüzde 90’dan fazlası küçük ve orta ölçekli işletmelerden (KOBİ) oluşuyor.

Ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası tarafından son birkaç haftada alınan bir dizi önleme karşın, bayram tatili sonrasında Dolar kuru 7 TL, Euro kuru ise 8 TL seviyelerini test etmeye devam ediyor. Bu durum, Merkez Bankası’nın olası bir faiz artışına rağmen ekonomide ciddi bir soğumanın yaşanacağına işaret ediyor. Pek çok ekonomist, 2019’da ekonominin küçülme tehdidi ile karşı karşıya olduğu görüşünde.

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan`a göre; Türkiye’nin  2019’a kadar ödemesi gereken toplam dış borcu 179 milyar dolar. Bu miktar Türkiye’nin gayrısafi yurtiçi hasılasının yaklaşık dörtte birine karşılık gelmekte. 

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm ticari kuruluşların üyesi olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Başkanlığı’nı da yürüten  Necdet Takva’ya göre, TL’deki değer kaybı Türkiye’nin büyümesine ağır darbe vurabilir.

Takva, “Ekonomimiz bir örümcek ağı gibi ve her şirket birbirine bağlı halde. Şirketlerin borcu, 81 milyon Türkiye vatandaşının borcu haline geldi” diyor.

En kritik sektörler inşaat ve enerji

Türkiye’nin 16 yıllık AKP iktidarı döneminde sürekli desteklediği bu iki sektör, şimdi ağır bir borç yükü ile karşı karşıya. Çünkü her iki sektörde de dış borçlar, toplam borçların neredeyse tamamını oluşturuyor ve her iki sektörde de döviz gelirleri yok denecek kadar az.

Özellikle inşaat sektörünün tek başına 160 ayrı sektörü etkileyen bir yapıya sahip olduğuna işaret eden Necdet Takva, şöyle konuşuyor:

“Türkiye ekonomisi uzun yıllardır inşaat üzerine yükseldi. Mobilyadan tekstile, beyaz eşyadan elektroniğe kadar her sektör için inşaat itici güç oldu. Şimdi ise inşaatta alarm zilleri çalıyor. Bu da 160 sektörü doğrudan olumsuz etkileyecek.

Alım gücünün düşeceği geniş kesimlerin dahada yoksullaşacağı  bir süreçte toplumsal tepkilerin artması karşısında AKP iktidarı sertlik yanlısı baskıcı politikalarını artırmaya devam edecek gözükmektedir.