Ana Sayfa Haberler Tutsak Partizan Leyla Elma’ya işkence ve ayakta sayım dayatması

Tutsak Partizan Leyla Elma’ya işkence ve ayakta sayım dayatması

Hapishaneye ilk sürgün edildiği andan itibaren işkence, ayakta sayım dayatması ve hak ihlalleriyle karşılaştığını belirten Elma, işkence “seans”larının hapishane müdürünün emri ve denetiminde gerçekleştirildiğini ifade etti. İşkence sonucu gittiği revirde tedavi edilmediğini ve doktor tarafından rapor verilmediği gibi, vücudundaki darp izlerinin “kızarıklık” olarak değerlendirildiğini söyledi.

Leyla Elma, askeri nizamda ve ayakta sayımın dayatıldığını, tutsakların kabul etmemesi durumunda da darp ve zor yoluyla, bu dayatmanın uygulanmaya çalışıldığını dile getirdi.

LEYLA ELMA’NIN TEDAVİSİ ENGELLENİYOR

Uzunca bir süredir kansızlık, demir eksikliği, kalp kapakçığında çökme ve yumurtalıklarında kist gibi çeşitli hastalıkları bulunan, ağır sancı ve ağrılar çekmesine rağmen acil olan tedavi hakkının engellendiği ve toplam 62 gün hücre ve 11 ay görüş cezası verildiği öğrenildi. Elma disiplin cezaları ve görüş yasaklarıyla dış dünyadan tamamen izole edildiğini ve ağır bir tecritin kendisine dayatıldığını ifade ederek tüm devrimci-demokrat, yurtsever kamuoyunu duyarlı olmaya ve kamuoyu oluşturmaya çağırdı.