Türkiye

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) : Tek Tip Elbise Tarihin Çöplüğüne Fırlatılacaktır

İSTANBUL:Tek tip kıyafet saldırısının yasalaşmasına karşı Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi ve tutsak aileleri Bakırköy Kapalı Kadın Hapishanesi önünde bir araya geldi. Gerçekleştirilen eylemde tutsaklarla dayanışma içinde olunacağının altı çizildi.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ)  dün yayınlanan 695 ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) Bakırköy Kapalı Kadın Hapishanesi önünde yaptıkları açıklama ile tepki gösterdi. Polislerin pankart açılmasına izin vermediği açıklamada,  “Tutsakların talepleri kabul edilsin”, “Hapishanelerde baskıya son” “Elazığ Hapishanesi’nde tutsaklar 49 gündür açlık grevinde” dövizleri taşındı.
Ümmühan Özdemir tarafından okunan ortak açıklamada, 695 ve 696 sayılı KHK’lerle yaşanan hukuksuzluğa değinildi.
Özdemir, “Keyfiyet tavan yapmış durumda. İhraçlar, kapatılan kurumlar, taşeronlara koşullu sınavlı sözleşme gibi tek tip elbise de, bu KHK’ler ile resmi bir anlam kazanmıştır. Yabancısı olmadığımız bu dayatmalar torba torba çıkarılan yasalar ile tarihin her döneminde farklılıklarımız, inançlarımız, dilimiz, kültürümüz yok sayılmış. O da olmadıysa asimile politikaları ile özünden koparılmaya çalışılmıştır” dedi.
‘PARAMİLİTERLER CESARETLENDİRİLEREK TOPLUM KUTUPLAŞTIRILIYOR’
Bu uygulamaların tutuklulara zaten verilmeyen haklarının tamamen ortadan kalkması anlamına geldiğini söyleyen Özdemir, tutuklulara tek tip kıyafet dayatmasını kabul etmeyeceğine vurgu yaptı. Bunun hapishanelerde yeni saldırılar ve dışarıda kalanlara ise, gözdağı vermek anlamına geldiğini dile getiren Özdemir, “15 Temmuz ve sonrası fiili müdahalede bulunan siviller, cezadan muaf tutularak yani affedilerek ödüllendirilmekte ve sonrası dönemlerde de göreve hazır beklemeleri söylenmektedir. Tarihsel deneyimlerimizden bunun ne anlama geldiğini elbette biliyor ve tanıyoruz. Paramiliterler cesaretlendirilerek, toplum kutuplaştırılarak karşı karşıya getirilmek isteniyor” diye konuştu.
‘ TEK TİP ELBİSE TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE FIRLATILACAKTIR’
Tutuklu ve tutuklu yakınları olarak bu KHK’lara teslim olmayacaklarını vurgulayan Özdemir, OHAL’lerde her zaman en büyük saldırıya ve baskıya tutukluların maruz kaldığını söyledi.
İktidarların kendi varoluşlarını devam ettirebilmek için aydın, devrimci, dinamik ve yurtseverleri zindanlara koyarak zapturapt altına almaya çalıştığını belirten Özdemir, “Dirençlerini kırmaya çalışmışlardır ancak her seferinde umut ve direnç büyümüş, teslim olamamıştır. Bugün de sonuç farklı olmamak ve tek tip elbise tarihin çöplüğüne fırlatılacaktır. Tutsaklar mücadeleye hazır olduklarını defalarca kez dillendirmiştir. Bizler de dışarıda direnişleri ve mücadeleleri etrafında kenetleneceğiz. Tek tip elbise dayatmasına izin vermeyeceğiz” dedi.
Açıklamanın ardından eylem “Tek tip kıyafete izin vermeyeceğiz” sloganları ile son buldu.
Etiketler

bağlantılı haberler