Ana Sayfa Avrupa Uçağı bozulan Merkel G20 açılışına katılamadı

Uçağı bozulan Merkel G20 açılışına katılamadı

Emperyalistlerin ve stratejik uşaklarının biraraya geldiği G20 zirvesinin buluşmalarının 13’üncüsü  bu defa Arjantin’de yapılmakta.    
Latin Amerika’da ilk kez yapılacak olan G20 zirvesinin, emperyalistler arası ticari kapışmalara ve yeni ittifak arayışlarına sahne olması bekleniyor.

Almanya Başbakanı Merkel’in Arjantin’e gitmekte olan uçağı teknik bir arıza nedeniyle Köln’e acil iniş yapmak zorunda kaldı. Merkel, G20 zirvesinin açılışına yetişemedi.

G20’nin kurulması 1999 yılında Köln’de düzenlenen ve önde gelen sanayi ülkelerinin katıldığı G7 zirvesinde kararlaştırılmıştı.  1997 yılındaki Asya`da patlak veren finans krizinin yönetiminden alınan dersler ışığında ekonomi politikalarının önde gelen aktörleriyle düzenli olarak bir araya gelmeyi kararlaştırdılar. Maliye bakanları ile Merkez Bankası Başkanları küresel sermayenin istikrarıyla ilgili konuları görüşmek üzere 1999 yılından bu yana toplanıyorlar.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, uçağının teknik bir arıza nedeniyle Perşembe akşamı Köln’de acil iniş yapması yüzünden Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de düzenlenen G20 zirvesinin açılışına katılamıyor. Geceyi Bonn’da geçirmek zorunda kalan Başbakan Merkel’in dünya ekonomisi ve ticaretin ele alınacağı önemli oturumlara katılamayacağı belirtildi. Merkel’in ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping gibi liderlerle planlanan ikili görüşmeleri kaçırdığı kaydedildi.

Başbakan Merkel, uçağın acil iniş yapmasının ardından “ciddi bir arıza” olduğunu söyledi. Merkel ve Bakan Scholz’un bugün tarifeli bir uçak ile Buenos Aires’e gideceği belirtildi. Planlanandan yaklaşık 12 saat sonra Buenos Aires’e ulaşması beklenen Merkel’in G20’ye üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı akşam yemeğine yetişeceği tahmin ediliyor.