Ana Sayfa Avrupa Viyana`da 12 Saat çalışma yasasına karşı kitlesel miting ve yürüyüş

Viyana`da 12 Saat çalışma yasasına karşı kitlesel miting ve yürüyüş

Viyana`da 12 Saat çalışma yasasına karşı kitlesel protesto

Avusturya Parlamentosunda ÖVP-FPÖ hükümetinin çalışma programının maddeleri süratle parlamentoya yasa tasarısı olarak sunulmaya devam ediliyor.

ÖVP-FPO koalisyon hükümeti çalışma yasası kapsamında programında bulundurduğu 12 Saat günlük, haftalık 60 saat çalışma uygulamasını iş yasası görüşmelerinde meclise sundu. Parlamento`da muhalefetin red oylarına rağmen çoğunluk oylarıyla onaylanan yasaya karşı parlamento dışı muhalefetin ve çeşitli sendikal branşlarının eleştiri ve tepkisini çekmekte.

Pazartesi günü parlamento görüşmelerinde onaylanan yasaya karşı aynı gün sosyal medya çağrılarının sonucunda bir eylem örgütlendi. Sanayiciler birliğinin 2014`den beri açıktan yasallaşmasını talep ettiği 12 – Saat – Yasası, öncesinde de SPÖ-ÖVP hükümeti tarafından da yasallaştırılmaya çalışılmış ancak sendikalar başta olmak üzere toplumun bir çok kesimi tarafından tepki ile karşılanmıştı.

Pazartesi günü gerçekleştirilen eylem de, „Irkçılığa ve sosyal yıkım karşıtı sendikacıların“ çağrısıyla gerçekleştirilen eylemde çeşitli anti-faşist kurum ve örgütlenmeler olmak üzere, anti-kapitalist, anti-faşist devrimci kurum ve örgütlerinde katılımı gerçekleşti. PDA, KJÖ, KSV, KOMinten, VSSTÖ, SJ, ATIGF, AUGE –UG gibi kurumların katıldığı eyleme yüzlerce kişi katılım sağladı.

Sanayiciler birliği binası önünde başlayan eylemde eylemciler ana girişi bloke ederek giriş ve çıkışların engellenmesini sağladılar. Polisin müdahale edileceği noktasındaki açıklaması sonrasında tüm kurum ve örgütlenmelerin ortak inisiyatifi ile binanın iç kısmına doğru korsan şekilde bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Sanayiciler birliğinin iç tesislerine kadar girmeyi başaran kitle, burada kamuoyunda bilinen çeşitli sanayi patronlarınında bulunduğu restoran bölümüne kadar çıkarak protestolarını sürdürdüler.

„Tüm özel mülkiyetlerinizi kamulaştıracağız“, „Halkın Hakkı, Halklara“, „12 – Saat – Çalışmayacağız, Hükümeti Yıkacağız“, şeklinde sık sık almanca sloganlar attılar. Polisin alanı boşaltma çağrısı sonrasında alana gelen Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwig polis ile görüşerek olası bir müdahaleyi engellemiş oldu. Akabinde eylem Sanayiceler birliğinin üyelerinin restoran bahçesinden dağılmasıyla sonlandırıldı. „Irkçılığa ve Sosyal Yıkıma Karşı Sendikacılar“ örgütlenmesi ise 30 Haziran`da Avusturya Sendikalar Birliğinin çağrısıyla Viyana`da büyük bir merkezi yürüyüşün yapılacağını ve yasa geri çekilene kadar sokak mücadelesinin devam edeceğini ifade etti.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bildiren: Avrupa Haber Merkezi – Avusturya