Ana Sayfa Avrupa Yunanistan’da Aleksandros için yapılan eylemler: 37 gözaltı 1 yaralı

Yunanistan’da Aleksandros için yapılan eylemler: 37 gözaltı 1 yaralı

Yunanistan’ın başkenti Atina’da 16 yaşındaki Aleksandros Grigoropulos’un polis kurşunuyla yaşamını yitirmesinin 10. yılı nedeniyle düzenlenen protestolarda, polis ile göstericiler arasında yaşanan olaylarda 1 kişi yaralandı, gözaltına alınan 37 kişiden 1’i tutuklandı.

Yunanistan'da Aleksandros için yapılan eylemler: 37 gözaltı 1 yaralı
Yunanistan’da Aleksandros için yapılan eylemler: 37 gözaltı 1 yaralı

30 GÖZALTI

Yunan polisinden alınan bilgiye göre, başkentte şimdiye kadar 30 kişi gözaltına alındı.

ARAÇLAR YANDI

Eksarhia semtindeki sokakları çöp tenekelerini yakıp barikatlar kurarak kapatan göstericiler ile polis arasında çıkan olaylarda yaralanan 1 kişi hastaneye kaldırıldı.

Olaylarda çok sayıda binada hasar oluşurken bir apartman dairesinde yangın çıktı. Çevredeki bazı araçlar da yandı.

Atina’da öğleden bu yana aralıklarla düzenlenen gösterilere karşı alınan olağanüstü güvenlik önlemleri kapsamında polis helikopterleri ve insansız hava araçları gün boyunca gözetleme yaptı.

Yaklaşık 2 bin 500 polisin görev yaptığı gösteriler nedeniyle kent merkezindeki yollar saatlerce kapalı kaldı.

Yunanistan’ın ikinci büyük kenti Selanik’te de göstericilerle polis arasında çıkan olaylarda polis göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla müdahale etti. Gözaltına alınan 7 kişiden 1’i tutuklandı

Öte yandan, olaylar sırasında metro şantiyesinde yangın çıktı. İnşaat alanına gönderilen itfaiye ekipleri yangına müdahale etti.

POLİSİN MÜDAHALESİ TEPKİ ÇEKTİ 

Atina’da polisin ters kelepçeli bir gence kalkanıyla uvurmasının görüntüsü sosyal medya kullanıcıları ve Fransızlar tarafından eleştirilerin hedefi oldu.